Atrakcje

Chata na Groniu - Restauracja i pensjonat w górach.

  Położona  na polanie w Beskidzie Śląskim na wysokości 660 m.n.p.m. stanowi niebywałą atrakcję dla turystów podróżujących pieszo lub przyjeżdżających i wypoczywających u nas gości.

 Piękne, malownicze panoramy, które mogą Państwo podziwiać z naszych okien i tarasu powyżej naszego pensjonatu, długo zostaną w Waszej pamięci. 

 Dla gości chcących aktywnie spędzić wolny czas i wypocząć w rodzinnej atmosferze, przygotowaliśmy dla Państwa te oto atrakcje, z których będą mogli Państwo skorzystać.Kapela góralska - Kowalczyki

Kapela Kowalczyki - to góralska kapela, występująca w strojach górali żywieckich. 3 Braci i kolega "śwagier" godają. Kapela w składzie skrzypce prym, skrzypce sekund, basetla, akordeon. Muzyka biesiadna, typowo góralska, również zaczerpnięta z innych folkowych krajów.

Proponujemy Państwu wieczór z - kapelą góralską, gdzie górale swym graniem na instrumentach ludowych i śpiewaniem potrafią rozweselić każdego
a godki i opowieści nie zawsze prawdziwe, kładą na ziemię zatwardziałych ponuraków.

Dla grup możliwość połączenia występu z góralskimi zabawami w plenerze koło Chaty.

Oto dodatkowy kontakt telefoniczny do naszego smyk - majstra.: 503-145-546


 

Nordic Walking i Trekking w górach

www.facebook.com/trekkingbeskidy


W ślad za wieloma krajami Europy, również do Polski wkracza Nordic Walking. Jest to nowa forma aktywności ruchowej przewidziana dla każdego i w każdym wieku, którą można uprawiać przez cały rok i w dowolnym miejscu. Nordic walking zwany również Marszem nordyckim to naturalny sposób poruszania się, wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie do tego zaprojektowanych kijków. Ich umiejętne używanie angażuje w ruch górną część naszego tułowia. Prostota i łatwość takiej aktywności a zarazem jej bezpieczeństwo umożliwia uczestnictwo w niej osób w każdym wieku i różnej kondycji fizycznej. Nordic Walking jest coraz bardziej powszechny i polecany w zakresie medycyny, wychowania fizycznego i rehabilitacji.
Z Nordic Walking mogą korzystać osoby wysportowane jak i te które nie posiadają dobrej kondycji fizycznej. Program dla tej ostatniej grupy układam indywidualnie dla każdego, powodując przy tym dobrą zabawę z ruchu na świeżym powietrzu. Po systematycznym chodzeniu min. 2 razy w tygodniu już po kilku zajęciach można zauważyć spadek masy ciała jak i lepszą kondycję. Nordic Walking naprawdę poprawia nasze samopoczucie.


A jakie zalety ? Nordic Walking powoduje odciążenie nóg i rozłożenie całości obciążenia związanego z ruchem na ręce i górną cześć ciała. Dobrze wykonany marsz z kijami stymuluje ok. 90% mięsni ciała. Przy pływaniu (65%), joggingu (60%) czy jeździe na rowerze (40%) ta cyfra 90% mówi sama za siebie. Odpowiedni trening doprowadza bardzo szybko ćwiczących do wysiłku w strefie wszystkich grup mięsni. Stanowi on najkorzystniejszy zakres wysiłkowy ze względu na odchudzanie i usprawnianie narządów ruchu. Każdy, kto uprawia Nordic Walking znajdzie dla siebie korzyści. 1 intensywny trening, marsz około 1,5 godzinny to utrata ok. 0,8-1,2kg wagi, inni z kijami przejdą 20 km czując zmęczenie nóg zaledwie takie jak przy 3-4 km, wreszcie ci, którzy, na co dzień stronią od ruchu (np. z powodu bólu w stawach) dzięki z kijom Nordic Walking odczują efekt odciążenia wagi nawet do 30%. Wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, buduje sprawność sercowo-naczyniową, efektywnie spala kalorie, odciąża stawy i rozluźnia napięcia mięśniowe. Nordic Walking jest bardzo bezpieczną formą ruchu, a przy jego uprawianiu nie obciążamy dodatkowo stawów, kręgosłupa czy też kończyn dolnych. Wielu lekarzy zaleca marsz z kijami jako część profilaktyki i dopełnienie działań rehabilitacyjnych zarówno z punktu widzenia ortopedii jak też kardiologii. 
Więc nic innego mi nie pozostaje jak zachęcić Was do ruchu, do aktywnego przyjemnego zmęczenia się na moich spacerach. Pozdrawiam Stanisław Kowalcze. 

Niektóre dane w tekście zostały zapożyczone ze strony centrumnordicwalking.pl


 

Różańcowy Szlak Maryjny

Różańcowy Szlak Maryjny z Mesznej do Szczyrku na Górkę, otwarty 3.05.2010r. Biegnący czarnym szlakiem turystycznym.

Szlak składa sie z 19 kapliczek Różańcowych na odcinku 5 km. Każda z nich wykonana jest przez różnych artystów i ludzi dobrej woli z Mesznej. Przy montażu kapliczek dnia 10 kwietnia 2010 roku przy 5 stacji kapliczce, dotarła do nas tragiczna wiadomość o katastrofie samolotu TU 154 M w Smoleńsku. .... Przy tej kapliczce powstaje tablica pamiątkowa z krótkim opisem tego zdarzenia... Pierwsza stacja znajduje sie na dolnym parkingu na końcu ul. Orczykowej (dojazd do Chaty na Groniu). W drodze do Sanktuarium na Górce można podziwiać piękną panoramę na Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały, Babią Górę i skaliste Tatry.

www.parafia.meszna.eu

szlak różańcowy.jpg


 

Meszna

Meszna – wieś w południowej Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilkowice. Powierzchnia sołectwa wynosi 261 ha, a liczba ludności 1831, co daje gęstość zaludnienia równą 701,5 os./km².

Wieś położona na stokach Magóry w masywie Klimczoka

Meszna została założona w 1712 roku przez kasztelana łęczyckiego Jerzego Warszyckiego, właściciela klucza łodygowidzkiego.

Według austryjackiego spisu ludności z 1900 w 53 budynkach w Mesznej na obszarze 184 hektarów mieszkało 388 osób
(gęstość zaludnienia 210,9 os./km²), z czego wszyscy byli polskojęzycznymi katolikami.

W latach 1975 - 1998  miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Zapraszamy na nieoficjalną stronę miejscowości Meszna

 www.meszna.eu


 

Muzeum Browaru - Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec - zostało uruchomione w 9 września 2006 roku w piwnicach żywieckiego browaru z okazji 150-lecia Browaru. Muzeum zajmuje powierzchnię ok 1600 m2. Wnętrza Muzeum odwzorowują starą ulicę. Wędrując po niej natykamy się na multimedialne ekspozycje, prezentacje i filmy ukazujące ewolucję piwa.

Żywiecki browar w ciągu półtora wieku z lokalnego galicyjskiego zakładu produkcyjnego przeistoczył się w jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw tego typu na świecie. Tradycje piwowarskie Żywca sięgają czasów średniowiecza. Na początku lat 50. XIX w. arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, podjął jedną z najważniejszych decyzji w życiu - założył Browar Żywiec. Za rok jego powstania przyjmuje się 1856 - wtedy firma została zarejestrowana. Kamień węgielny położono 16 czerwca 1852 r., a budowę całego zakładu zakończono w 1857 roku. Zakład zbudowano na gruncie zwanym, od nazwiska byłych właścicieli nieruchomości, Pawlusiem. Ówczesna Żywiecczyzna wchodziła w skład monarchii austriackiej i już od ponad 30 lat znajdowała się w rękach rodziny cesarskiej.

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Browaru Żywiec i degustacji tegoż browaru w Chacie na Groniu.

 www.muzeumbrowaru.pl


 

Kolej gondolowa - Szyndzielnia

W granicach administracyjnych Bielska-Białej leży kilka szczytów górskich. Na piąty pod względem wysokości szczyt Szyndzielnię ( 1028 m n.p.m.) - można od 1953 roku wyjechać gondolową kolejką linową. Kolejka pokonuje trasę długości 1846 metrów i różnicę wysokości 449,13m z szybkością 5m/s dowozi na górę w ok. 6 minut. Wagoniki są 6 osobowe.

Powyżej górnej stacji kolejki ( 10 minut pieszej wędrówki ) stoi wybudowane w 1897 r. murowane schronisko Szyndzielnia. Było to pierwsze schronisko turystyczne na terenie beskidów po polskiej stronie.

Obok schroniska w 1906 roku utworzono skalny ogród botaniczny - ( alpinarium ), zwany beskidzkim. Zajmuje powierzchnię 400 metrów kwadratowych, zasadzono w nim 350 roślin ze 120 gatunków.

Ze Szyndzielni prowadzi wiele malowniczych szlaków turystycznych między innymi na Klimczok a następnie można zejść do Mesznej żółtym szlakiem do Chaty na Groniu.

www.kolej-szyndzielnia.pl


 

Szczyt Klimczok 1117 m.n.p.m.

Klimczok, dawniej zwany Klimczak liczy sobie ( 1117m n.p.m. ) i jest najwyższym szczytem górskim w granicach administracyjnych Bielska Białej. W 1872 roku obok Klimczoka, na grzbiecie Magury zbudowano pierwsze drewniane schronisko, zwane później Klementynówką od nazwiska właścicielki dóbr Klementyny Von Primaversi z Łodygowic. Drewniane schronisko płonęło 3 razy i dopiero w 1914 roku wybudowano tutaj nowy murowany budynek, który istnieje do dziś.

W pobliżu szczytu Klimczoka i Trzech Kopców jest jaskinia ( niezbadana jeszcze ) o korytarzach mających ponoć kilkaset metrów długości. Legendy powiadają, że korytarz ciągnie się daleko i posiada tajemne połączenie z zamkiem bielskim.

Na klimczok można się dostać pieszo szlakiem żółtym, który przebiega koło Chaty na Groniu, lub ze Szyndzielni ( trasę opisałem wcześniej ). Proponujemy również piękną i łatwiejszą trasę ze Szczyrku Górki na Klimczok, którą opiszę w następnych atrakcjach.

www.schroniskoklimczok.com.pl


 

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku na Górce

Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić wszyscy Ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. W pobliżu świątyni znajduje się przepięknie wykonana Grota Matki Boskiej, źródełko, a także Kaplica Objawienia, w której zobaczyć można fragment buka, przy którym 25 lipca 1894 roku miało miejsce Objawienie małej dziewczynce Julianie.

Wieść szybko się rozniosła i wkrótce na Górkę do Szczyrku zaczęły przybywać pielgrzymki. Jesienią 1894 roku miejscowa ludność wzniosła tutaj drewnianą kaplicę. W roku 1912 zebrano fundusze i wybudowano na Górce kościół z kamienia. Brakowało jednak opieki zakonników, gdyż duchowni nie widzieli większych możliwości pracy duszpasterskiej z dala od osiedli. Dopiero w roku 1938 na Górkę udało się sprowadzić Księży Salezjan
z Oświęcimia, którzy rezydują tu do dzisiaj.

Czarny szlak, który przebiega koło Chaty na Groniu zaprowadzi Państwa do Szczyrku do Sanktuarium Maryjnego na Górce. Prosimy pamiętać, że jest to miejsce wyjątkowe i należy uszanować jego charakter i mistykę.

www.szczyrk.sdb.org.pl